Víno na podporu stopsecenisrncat.cz

21.05.2023

Rádi bychom nabídli víno, jehož prodejem jsme se rozhodli podpořit velmi záslužnou neziskovou iniciativu spolku stopsecenisrncat.cz . Celou tržbu bez DPH za toto víno prodané od 21. 5. do 31. 5. 2023  věnujeme na jejich projekt nákupu dronů s termovizí, které pomáhají před sečí luk vyhledat srnčata a zachránit je tak před noži sekaček. Vybrali jsme nejprodávanější bílé víno z našich dovozů - francouzské Domaine Haut Marin Littorine 1. Peníze věnujeme na kampaň na donio.cz/drony-pro-srncata (Donio předává 100% daru) na nákup dronů. Nikoliv pouze zisk z prodeje, ale vše, co za něj utržíme - tj. konkrétně v tomto případě vína za 129,- Kč to bude 106,61 Kč bez DPH za každou láhev. (DPH ve výši 22,39 Kč musí být odvedeno státu). K dispozici máme momentálně 464 lahví, takže teoreticky bychom je mohli společně podpořit částkou 49 467,- Kč.

Podle odhadů je každoročně při kosení luk usmrceno v celé ČR kolem 60 000 srnčat. O tuto problematiku jsem se v posledních dnech zajímal, věděl jsem, že při strojovém kosení luk k usmrcení srnčat někdy dojde, ale toto číslo mě ohromilo. Informoval jsem se mimo jiné i přímo u majitele luk, který je zároveň držitelem honitby v přilehlých lesích, jak to v praxi probíhá. Podle jeho názoru je toto číslo již "pouze" 60 000 srnčat poté, co zodpovědní hospodáři buď dronem s termovizí, nebo procházením luk před sečí srnčata odnesou do bezpečí. Procházení luk však není zdaleka tak účinné, jako drony. Mnoho zemědělců samozřejmě dodržuje zákonem danou povinnost, jako třeba ten, se kterým jsem hovořil, dron si před kosením vypůjčuje. O tom, co se dělo před tím, než jej měli k dispozici, se raději nebudu rozepisovat... kolik "zářezů" měl každý traktorista, o srnách, které několik dní naříkají a volají svá mláďata. I když louky procházeli, nelze při těchto ohromných plochách zkontrolovat každý metr čtvereční. A lidé prý často projdou kousek od srnčete v trávě, které však snadno přehlédnou. Ano, srnčí zvěř je přemnožená, ale žádné mládě si nezaslouží být takto usmrceno. V lepším případě rychle, v horším pomalu a trýznivě. Mnoho zemědělců však drony nemá, někteří to moc neřeší, někde nefunguje dobrá komunikace mezi zemědělci a uživateli honiteb. Stopsecenicrncat.cz je skupina lidí, roztroušených nezávisle na sobě po různých místech republiky, kterým není jedno, co se děje při jarních sečích a jakým způsobem je přehlížen život mnoha živočichů, žijících v trávě.

Ukázka, jak skvěle drony pomáhají : https://www.youtube.com/watch?v=qDneA62cbrI

Podívejte se na https://stopsecenisrncat.cz/, kde je více informací k dané problematice.

Mnoho užitečných informací, jak manipulovat s nalezeným srnčetem, je v tomto videu, doporučujeme shlédnout! https://www.youtube.com/watch?v=wvAXal6dGsw

Na https://stopsecenisrncat.cz/dobrovolnici/ se můžete registrovat jako dobrovolník a aktivně pomoci - může to být i tip na aktivní výlet do přírody s rodinou a kamarády!

 

Sbírka na https://www.donio.cz/drony-pro-srncata je zatím úspěšná, vybrali již na dva drony, a budeme moc rádi, když společně pomůžeme vybrat na třetí - velmi příjemným způsobem, vypitím láhve dobrého vína :)

 

Víno Littorine 1 naleznete v e-shopu zde...